top of page

Gülüşünüz Parlasın!

 • Instagram
 • Facebook
 • Youtube
 • LinkedIn
Laminat Kaplamalar / E-Max
Zirkonyum Kronlar / Köprüler
Sabit Akrilik Üstü Protez
Çıkarılabilir Protezler
Malo/Toronto
Horlama Protezi / Apne
Ağız Koruyucu

LAMİNA KAPLAMA NEDİR?

izmir lamina diş kaplama

Yaprak porselen olarak da adlandırılan laminate veneerler, dişlerin ön yüzeylerine yapışan yüksek ışık geçirgenliğine sahip çok ince porselen yapraklardır. Gofret inceliğinde ve diş renginde yapılan laminate veneer malzemeleri porselen, seramik ve kompozit olabilir.

Kozmetik görünümü iyileştiren, estetik ve uzun ömürlü bir tedavi yöntemi olan laminate veneer, Hollywood gülüşü ve gülüş tasarımı oluşturmak için en iyi diş kaplama seçeneğidir. Bu tedavi ile birçok diş kusuru (çarpık dişler, lekeli dişler, aşınmış dişler vb.) giderilirken aynı zamanda kişi yeni, düz, inci gibi beyaz bir gülüşe kavuşur.

1. Lamina Kaplama nedir?

Porselen lamina kaplamaların avantajları şunlardır:

 • Porselen lamina kaplama işlemi sırasında hasta hiçbir ağrı hissetmez.

 • Lamina kaplamalar lekelenmeye karşı çok dayanıklıdır. Diş renginde koyulaşma veya sararma olmaz.

 • Diş laminanın yüzeyinde tartar oluşumu minimum düzeydedir.

 • Lamina kaplama yapı olarak diş minesine çok benzer. Bu nedenle doğal bir görünüm verir.

 • Minimal cerrahi prosedürler ve kesiler yapılır.

 • Dişin iç kısmında herhangi bir diş aşındırma veya kesme işlemi yapılmaz.

 • Dayanıklı malzemeler kullanıldığı için uzun ömürlü bir tedavidir.

 • Doğal dişlerden minimum aşındırma yapılır.

 • İşlem süresi hızlı ve kısadır.

 • Kişiye özel tasarım yapılır.

 • Lamina kaplama ağız ve diş sağlığını etkileyen birçok duruma çözüm olabilir.

2. Lamina Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Laminate veneer, birçok diş problemine çözüm üreten estetik diş hekimliği prosedürlerinden biridir. Dişlerinde aşağıdaki problemler olan kişiler tedavi için başvurabilirler:

 • Dişlerde tahriş edici ve kalıcı lekeler varsa

 • Dişler arasında boşluk varsa

 • Çarpık diş sorunu varsa

 • Aşınmış ve deforme olmuş dişler varsa.

Laminate veneer tedavisi ile hastalar estetik kaygılarından hızla kurtulurlar.

3. Lamina kaplama benim için uygun mu?

B- Lamina Kaplama Prosedürü

1. Lamina Kaplama işlemi nasıl yapılır?

Kron tedavisi prosedürleri sonraki tedavilerin gerekliliğine göre değişebilse de, bunlar zirkonya tedavisi için normal adımlardır.

Konsültasyon

İlk olarak diş hekimi ile bir konsültasyon yapacaksınız. Diş hekimi dişlerinizi kontrol edecek, hasar veya çürük belirtileri olup olmadığına bakacak ve kaplamaların sizin için uygun bir çözüm olup olmadığına karar verecektir.

 

Periodontal hastalık gibi dişlerinizi etkileyen altta yatan bir durum varsa veya dişlerinizi rutin olarak gıcırdattığınıza veya sıktığınıza dair belirgin kanıtlar varsa, diş hekimi kaplama önermeyebilir. Ancak dişler sağlıklıysa ve endişeler esas olarak estetikse, kaplama oluşturma süreci başlayabilir.

 

İlk konsültasyonunuz dişlerinizin ve diş geçmişinizin net resimleri aracılığıyla yapılacaktır. Kliniğe geldiğinizde, kaplamalar için uygun olduğunuzu onaylamak için yüz yüze bir konsültasyon daha alacaksınız.

 

Randevu sırasında diş hekimi, kaplamalarınızın şekil ve renk açısından nasıl görünmesini istediğinize dair fikirlerinizi tartışacaktır. Ayrıca, kaplamaların özelliklerini (yarı saydamlık, parlaklık ve renk) değerlendirirken profesyonel görüşlerine dayanarak neyin en doğal görüneceği konusunda size tavsiyede bulunacaklardır (yarı saydamlık, parlaklık ve renk).

Dişlerinizin hazırlanması

Daha sonra diş uzmanı, tedavi edilen dişlerin dış mine tabakasını çıkarmak için hassas aletler kullanacaktır. Bu işlem, yurt dışındaysanız konsültasyonunuzla aynı gün veya yakınlarda kalıyorsanız ikinci bir ziyarette yapılabilir.

 

Katmanın genişliği ve derinliği, yerleştirilmekte olan kaplama katmanına yakından karşılık gelecektir. Bu tedavi boyunca ağrıyı hafifletmek için lokal anestezi kullanılacaktır

Kalıbın hazırlanması

Dişler hazırlandığında, diş hekimi hastanın dişleri için özel olarak üretilmiş kaplamalar oluşturmak için bir kalıp oluşturacaktır.

 

Kliniğin kendi diş laboratuvarı yoksa, ölçü harici bir laboratuvara gönderilecektir. Laboratuvar, kalıbı kullanarak hasarlı dişlerin hassas kopyalarını oluşturacaktır.

 

Çoğu durumda, kaplamalar için bir tür seramik (genellikle porselen veya laminat) kullanılır, ancak indirekt kompozit kaplamalar alıyorsanız kompozit reçine kullanılacaktır.

 

Kaplamalar birkaç gün içinde üretilecektir. Kalıcı kaplamalarınız üretilirken geçici kaplamalar takacaksınız.

 

Direkt kompozit kaplamalarda, kaplamaları doğrudan tedavi edilen dişlerin üzerine inşa etmek için kompozit reçine kullanılır.

Kaplamanın yapıştırılması

Kalıcı kaplamalar hazır olduğunda, yapıştırma prosedürü takip eder. Kaplamaların önce dişe uyması için nazikçe kesilmesi gerekebilir. Diş daha sonra yapıştırma için hazırlanmalıdır. Diş hekimi daha sonra çimento ve kaplama için iyi bir yapıştırma yüzeyi sağlamak üzere dişi aşındıracaktır. İşlemin bu aşamasında genellikle anestezi gerekmez.

Kaplama daha sonra diş çimentosu uygulandıktan sonra dişlere yapıştırılır. Diş hekimi, çimentoyu "aktive etmek" ve kaplama ile diş arasında güçlü bir bağ oluşturmak için özel bir ışık kullanacaktır.

 

Bu işlem yalnızca birkaç dakika sürer. Son olarak, fazla siman hızlı bir şekilde çıkarılır, kaplama yerinde bırakılır ve dişlerinizin doğal görünümü geri kazandırılır.

Dental Yüz Botoksu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Porselen Lamina kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen Lamina uygulaması hassas teknikler uygulanarak gerçekleştirilir. Tedavide iyi bir klinik ve laboratuvar çalışmasına ihtiyaç vardır. Diş hekimi ve diş teknisyeninin tecrübesi ve becerisi çok önemlidir. Uzman bir ekip tarafından doğru teknik ve uygun ekipmanla yapılan bir lamina kaplamauygulaması 10-30 yıl dayanabilir.

 

Bir diş hekimliği ürününün başarılı sayılabilmesi için 5 yıllık sağkalım oranının en az %95 ve 10 yıllık sağkalım oranının en az %85 olması gerekir. Zirkonya kronlar üstündür.

2. Lamina kaplamaların bakımı nasıl yapılır?

Kaplamaların bakımı normal diş bakımına benzer. İyi bir ağız ve diş bakımı, hastaların kaplamalarını uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilmelerini sağlar. Özel bir bakım gerektirmeyen porselen laminat kaplamalar, düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve rutin diş kontrolleri ile başarılı bir şekilde korunabilir.

3. Lamina kaplamalar mı yoksa diğer diş kaplamaları mı daha doğal görünür?

Lamina kaplama, kompozit kaplamalara göre ışığı daha iyi kırdığı ve geçirdiği için hastaya daha parlak ve daha güzel bir görünüm verir.

4. Lamina kaplamalar dayanıklı mıdır?

Bakımları iyi yapıldığı sürece kaplamalar dayanıklılıklarını korurlar. Diş hekimleri tarafından verilen tedavi sonrası bakım talimatlarına uyulduğu takdirde lamina kaplamaların dayanıklılığı kompozit kaplamalara kıyasla iki katına çıkmaktadır.

 

Termal değişikliklerden etkilenebilen kompozit kaplamalar, laminat kaplamalara göre daha çabuk lekelenir. Laminat kaplamalar termal genleşmeden daha az etkilendikleri için uzun süre dayanabilirler.

 

Ayrıca lamina kaplamalar laboratuvar fırınlarında 700 santigrat derece ve üzeri sıcaklıklarda pişirildiği için yapıları çok güçlü ve dayanıklı hale gelmektedir.

5. Lamina kaplamalar başarılı mı?

Hasta ve diş hekimi arasındaki uyum ne kadar fazla olursa başarı da o kadar artar. Hastasına güven veren bir diş hekimi rahat bir tedavi ortamı yaratır. Hastanın gerçekçi olmayan beklentileri olmamalıdır. Hasta için doğru tedavi seçilir ve deneyimli hekimler bu tedaviyi gerçekleştirirse başarı kaçınılmaz olacaktır.

6. Lamina Kaplama kırılabilir mi?

Lamina kaplamaların kırılabileceği gerçeği hastalarda endişe yaratmaktadır. Kaplamalarınızın bakımını yapmaz ve diş hekiminizin verdiği talimatlara uymazsanız, kaplamalar kırılabilir. Beslenmenize özellikle dikkat etmelisiniz. Sert, kabuklu yiyecekleri yırtarak, ısırarak veya kırarak yememelisiniz.

 

Bu tür yiyecekler ısırık büyüklüğünde porsiyonlar halinde yenmelidir. Lamina kaplamalar yapay malzemeden yapıldıkları için kırılmaz oldukları söylenemez. Herhangi bir nedenle kırık ya da çatlak bir lamina kaplama oluşursa diş sağlığı açısından değiştirilmesi gerekebilir.

C- Lamina Diş Kaplama Maliyeti

Lamina kaplamaların maliyeti kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca lamina diş kaplamalarının maliyetini birçok faktör etkilemektedir. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Lamina kaplama yapılacak diş sayısı

 • Kaplama öncesi dişlerin genel sağlık durumu

 • Diş hekiminin deneyimi

 • Tedavi edilecek kliniğin yeri

 • Kullanılacak malzemelerin kalitesi

Lamina kaplama kozmetik bir prosedür olarak kabul edildiğinden, tedavi masrafları genellikle sigorta tarafından karşılanmaz. Lamina kaplama pahalı bir tedavi olmasına rağmen, uzun vadede düşünüldüğünde hastalar tarafından iyi karşılanmaktadır. Çünkü tedaviden sonra kazanacağınız öz saygı, özgüven ve genel iyilik halindeki artış paha biçilemezdir. Lamina kaplama ile özgürce gülümseyebileceğiniz mükemmel dişlere sahip olacaksınız.

2. Lamina Kaplama işleminden sonra

Lamina kaplama işleminden sonraki ilk 48 saat boyunca hastaya diş hekimi tarafından anlatılması gerekenler vardır.

 

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hasta, tıpkı gerçek dişlerinde kullanacağı gibi yuvarlak kıllı bir diş fırçası kullanmalıdır.

 • Diş ipi düzenli olarak kullanılmalıdır.

 • Fırçalama işlemi daha az aşındırıcı özelliğe sahip ve yüksek florür içermeyen diş macunu ile yapılmalıdır.

Lamina Kaplama işleminden sonra yapılmaması gerekenler
 • Dişlerde istenmeyen koyu renklenmeye neden olabilecek besinler tüketilmemelidir.

 • Yapıştırıcının dayanıklılığını etkileyebileceğinden erken alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

 • Sert kabuklu yiyecekler, buz, sert şekerlemeler ve kemikli et gibi şeyler dişlerle kırılmamalı ve dişlere baskı uygulanmamalıdır.

 • Aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçının.

İzmir, Dental Laminatlar

Laminate veneer, ön dişlerde estetik bir görünüm elde etmek için hızlı ve güvenli bir tedavidir. Dişlerdeki renk değişimlerini ortadan kaldırmak için kullanılan ve tam kuron tedavisine alternatif olan laminate veneerler ile ön dişlerinizde dişler en alt seviyeden kesilerek tedavi gerçekleştirilir. Laminat kaplamalar genellikle 5-6 mm kalınlığındadır. Laminat kaplama ortalama bir yumurta kabuğunun iki katı kalınlığındadır.
 
Laminate veneerler diğer veneer türlerine göre biraz daha pahalıdır. Bununla birlikte, dişler arasındaki boşlukları, kırık dişleri, deformiteleri ve dişlerdeki yanlış hizalama sorunlarını etkili bir şekilde çözebilir.

İzmir'de laminate veneeri tercih eden birçok hasta Hollywood gülüşüne kavuşmak için bu yöntemi denemektedir. İzmir'de Dent Glow Clinic, laminate veneer konusunda deneyimli profesyonel doktorlarla çalışmaktadır.

İzmir, Türkiye'deki kliniklerde laminate veneerler uygulanırken öncelikle mevcut dişlerin kalıbı alınır. Hassas ölçülerle yapılan bu işlemin ardından ihtiyaca göre ayarlamalar yapılarak harika bir görünüm elde edilir.
Günümüzde laminate veneerlerin tedavisinde el ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) yöntemleri kullanılmaktadır. Bu teknikler ile kişiye özel tedavi yapılabilmektedir.

İzmir'deki Dent Glow Clinic, çözüm ortaklarıyla birlikte dişlerinin renginden memnun olmayan, dişlerinin şeklinden ya da uzunluğundan şikayet eden, dişleri arasındaki boşluklar nedeniyle özgürce gülümseyemeyen kişilere laminate veneer tedavisi sağlıyor.

İzmir'deki Dent Glow Clinic, İzmir'e sağlık turizmi gerçekleştiren müşterilerine kısa sürede hızlı, güvenli ve estetik çözümler sunuyor.

Laminate veneer tedavisi için İzmir'de ileri teknoloji takip edilerek yüksek kaliteli dental veneer markaları kullanılmaktadır. Kaliteli ve modern markalı ürünler yardımıyla en iyi sonuçlar hedeflenmektedir.
izmir lamina diş kaplama

3. Lamin kaplamaların dezavantajları nelerdir?

Lamina kaplamaların dezavantajlarından bazıları şunlardır:

 • Diğer kaplamaların tedavilerine kıyasla pahalıdır.

 • Tamir edilmesi daha zordur.

 • Prova aşamasında zorluklar yaşanıyor.

 • Renk seçerken deneyim gerektirir.

 • Renk seçildikten sonra daha sonra değiştirilemez.

 • Laboratuvar aşaması tedavi süresini uzatabilir.

 • Uzman hekimler tarafından titiz bir çalışma gerektirir.

 • Lamina kaplama tedavisinde hekimler, diş teknisyenleri ve laboratuvar çalışanları hastayı tatmin edecek bir estetik vizyona sahip olmalıdır.

Laminat Kaplama hangi durumlarda kullanılmaz?
 • Diş minesinin kalınlığının yeterli olmadığı durumlar

 • Dişlerde aşırı madde kaybı vakaları

 • Parafonksiyonel alışkanlıkları olan kişiler (sakız çiğnemek, kalem gibi nesneleri uzun süre ağızda tutmak)

 • Ağız bakımı zayıf ve diş çürümesi potansiyeli olan hastalar

 • Theta-tet kapanışı (üst ve alt ön dişlerin aynı hizada kapanması) ve sınıf 3 anomaliler (çene iskeletinde bozukluk)

 • Lamina kaplama ile telafi edilemeyecek diş çapraşıklığı olanlar

 • Lamina kaplama ile telafi edilemeyecek diş çapraşıklığı olanlar

 • Diş sürmesi ve süt dişi gelişimini tamamlamamış olanlar

 • Diş minesinin kalitesinin asitleme için yeterli olmadığı durumlar.

1. Laminaamina kaplama nedir?

2. Lamina kaplamaların avantajları nelerdir?

3. Lamina kaplama benim için uygun mu?

A - Lamina Kaplamaya Genel Bakış

1. Lamina Kaplama işlemi nasıl yapılır?

2. Lamina Kaplama işleminden sonra

3. Lamina kaplamaların dezavantajları nelerdir?

B - Lamina Diş Kaplama Prosedürü

1. İzmir, Türkiye'de lamina kaplamanın maliyeti nedir?

C - Lamina Diş Kaplama Maliyeti

1. Porselen lamina kaplamaların ömrü ne kadardır?

2. Lamina kaplamaların bakımı nasıl yapılır?

3. Lamina kaplamalar mı yoksa diğer diş kaplamaları mı daha doğal görünür?

4. Lamina kaplamalar dayanıklı mıdır?

5. Lamina kaplamalar başarılı mı?

6. Lamina kaplama kırılabilir mi?

Sıkça Sorulan Sorular

İçindekiler

izmir lamina diş kaplama

Her insan özgür ve güzel bir gülümsemeyi hak eder. Laminate veneerler bunun için en iyi çözümlerden biridir. Bu yöntem dokuya zarar vermeden diş yüzeyinde estetik, koruyucu ve uzun ömürlü restorasyon gerçekleştirir.

Laminate veneer tedavisi, dişten çok az doku alındığı veya hiç doku alınmadığı için önleyici olarak kabul edilir. çok ince olan laminate veneerler çok estetiktir.

A- Lamina Kaplamaya Genel Bakış

bottom of page